Sosyal Sorumluluk

ALPASLAN OTİZM VAKFI

Aras Marine Yatırım Holding Onursal Başkanı Mustafa Alpaslan, 2019 yılında Alpaslan Otizm Vakfı ile Alpaslan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'ni kurmuştur. Sakarya’nın Sapanca ilçesinde faaliyet gösteren Alpaslan Otizm Vakfı, otizmden etkilenen bireylere, ailelerine ve diğer paydaşlara yönelik, yenilikçi ve disiplinler arası hizmetler sunarak otizm spektrum bozukluğu alanında ulusal ve uluslararası düzeyde model bir vakıf olmayı amaçlamaktadır.
 
Alpaslan Otizm Vakfı kâr amacı gütmeden hizmetlerini sürdürmektedir. Bu hizmetler; otizmli bireyler için gelişimsel ve eğitsel değerlendirme yapma, anne-babalara, otizm alanında çalışan araştırmacı ve uygulamacılara danışmanlık hizmeti sunma, okul çağı eğitimi ve yetişkinlik eğitimi, mesleki eğitim hizmetleri ve izleme hizmetlerini kapsamaktadır. Alpaslan Otizm Vakfı’nda otizmli ya da gelişimsel gerilik riski altında olan okul öncesi dönemindeki çocuklar için bilimsel dayanaklı yöntemler kullanılarak erken müdahale uygulamaktadır. Alpaslan Otizm Vakfı, kaynaştırma hizmetlerinden yararlanmayan ve özel eğitim uygulama merkezlerine devam eden otizmli okul çapı öğrencilerine, işlevsel akademik beceriler, sosyal etkileşim, iletişim becerileri, günlük yaşam becerileri, sosyal beceriler ve hareket becerilerini geliştirmeyi hedefleyen kapsamlı eğitim modeli sunmaktadır.
 
Alpaslan Otizm Vakfı, yetişkinlik dönemindeki otizmli bireyler için bağımsız yaşam becerileri kazandırmayı, fiziksel aktivite alışkanlıklarını sürdürmeyi ve amaçlı serbest zaman etkinliklerinin öğretimiyle beceri repertuvarlarını genişletmeyi, destekli istihdam uygulamalarıyla mesleki beceriler geliştirmeyi ve yaşamın içinde üretken olmayı hedefleyen kapsamlı bir modeli sunmaktadır.
 
Tüm bu bilimsel çalışmaların desteklenmesi ve yaygınlaştırılabilmesi amacıyla 2021 yılında Alpaslan Otizm Vakfı Yayınevi kurulmuştur. Yayınevi başta Alpaslan Otizm Vakfı’nın bilimsel çalışmaları olmak üzere, Türkiye ve dünya genelinde otizm konusunda bilimsel eserler üreten ve eserlerini yayımlamak isteyen akademisyenleri desteklemek üzere faaliyetlerini yürütmektedir.
 
Alpaslan Otizm Vakfı’nda, eğitsel etkinliklerin yürütüldüğü alanlar dışında otizmli bireylere fiziksel aktivite için fırsatlar sunan çeşitli iç ve dış mekânlar bulunmaktadır. Fiziksel aktivite için iç mekânda; çok amaçlı kapalı salon ve fitness salonu bulunmaktadır. Dış mekânda; yüzme havuzu, basketbol-voleybol-tenis gibi spor branşları için açık alan ve yürüyüş-koşu-bisiklet için bir parkur yer almaktadır.

Tüm soru ve görüşleriniz için bize ulaşın.

© Copright 1995 - 2022 | Aras Marine Yatırım Holding